1.5KE400CA-TP
Mfr.Part #
1.5KE400CA-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package/Case
Datasheet
1.5KE400CA-TP
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201AE
Stock
5822
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-201AE, Axial
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-201AE
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V